Fotovoltaika na střeše je jeden z oblíbených způsobů, jak si snížit své výdaje za elektřinu. V současné době se také zvyšuje zájem o fotovoltaiku pro bytové domy. V souvislosti s ním jediskutována novela zákona Lex OZE II, která mění způsob komunitního prodeje elektřiny. Jaké výhody to přináší pro sdílení elektřiny v bytových domech?
Dosud byly možnosti pro sdílení elektřiny v bytových domech velmi omezené. Energetický zákon sdílení jednoduše neumožňoval, a proto jediným způsobem pro komunitu, jak toto obejít, bylo sloučení všech do jednoho odběrného místa (OM). Tento způsob je ovšem svým způsobem nevýhodným pro všechny účastníky. Spotřebitel, který nemá své vlastní odběrné místo podle systému neexistuje. Všichni spotřebitelé v jednom domě tak museli mít společného dodavatele energií a neměli svou ochranu spotřebitele.
Novela zákona Lex OZE II ovšem tento přístup razantně mění. Nově vymezuje pojmy jako energetické společenství a společenství pro obnovitelné zdroje, pro které poté používá souhrnný pojem společenství. Díky němu se tak není třeba prakticky “ztratit” pro systém, aby bylo sdílení možné. Společenství je právnická osoba, která pod sebou slučuje všechny účastníky (členy), kteří ovšem musí být zdokumentovaní – a tím se konečně stávají viditelní pro systém. Mohou tak mít vlastní prodejce elektřiny a ochranu spotřebitele. Tento krok také umožňuje zúčastnění jen těch domácností, které o to mají zájem. Ostatních obyvatel domu se tak změna nijak nedotkne.
Při sdílení elektřiny v bytovém domě je potřeba stanovit vůdčí odběrné místo (OMv), které je ostatním nadřazené. Z OMv je možné například zásobovat elektřinou společné bytové prostory, což je výhodné, pokud se sdílení účastní celý bytový dům. Vůdčím odběrným místem může být také některý z bytů, kdy po uspokojení spotřeby v něm jsou zbylou elektřinou zásobovány podružná odběrná místa (OMp). Nebo jako OMv může vzniknout zcela nové odběrné místo, které nemá vlastní spotřebu (a funguje tak pouze pro oficiální potřeby) a veškerá energie je použita k sdílení mezi jednotlivými byty (OMp). Tato varianta sebou nese vícenáklady při jejím zřízení.
Při tomto rozdělení je vždy z oficiálního hlediska nutné, aby byla pokryta spotřeba OMv. Pokud to je spotřeba elektřiny ve společných prostorách, pak z toho těží celý dům. Pokud OMv nemá vlastní spotřebu, může se veškerá vyrobená elektřina rozdělit mezi OMp. Elektřina, která není spotřebována v OMv se mezi OMp rozdělí podle takzvaného alokačního klíče. Ten je určen při vzniku společenství a je uveden v seznamu členů, který se podává při registraci společenství u distributora. Jde o procentuální rozdělení zbylé energie mezi podružnými odběrnými místy, a pro jeho změnu je potřeba aby provozovatel výrobny podal u distributora novou žádost o sdílení elektřiny.
Bytový dům s fotovoltaickou elektrárnou má vůdčí odběrné místo (OMv), zásobuje společné prostory a 4 byty (OMp), které se účastní sdílení rovným dílem 25%. Fotovoltaická elektrárna vyrobí aktuálně 10 kW. Společné prostory (OMv) spotřebují 2 kW. K dispozici je tak 8 kW, které jsou rozděleny mezi 4 OMp rovným dílem, tedy 2kW pro každého. S touto přiřazenou energií si pak každé místo spravedlivě naloží podle svého, ať už pomocí okamžité spotřeby, nebo prodejem přebytků do distribuční sítě. Pokud potřebuje OMp více energie, musí si jí dokoupit z distribuční sítě.
Zvláštní překážkou při novém způsobu sdílení elektřiny vyrobené fotovoltaickou elektrárnou, se může stát dosavadní způsob, kterým se v České republice měří spotřeba elektrické energie. Od roku 2011 bylo u nás zavedeno měření spotřeby elektrické energie pomocí takzvaného fázového měření energie, které měří odděleně elektřinu spotřebovanou v jednotlivých fázích. Vyrobená elektřina je rozdělena do tří fází, jednotlivé spotřebiče spotřebovávají elektřinu pouze v té fázi, na které jsou zapojeny. V případě jednoho spotřebitele se tak může snadno stát, že vyrobenou elektřinu zároveň levně prodává, ale draze kupuje, jelikož dvě třetiny vyrobené elektřiny jdou do jiné fáze, než na kterou je připojený zrovna běžící spotřebič.
Aby k tomu nedocházelo jsou u nás instalovány dražší asymetrické střídače, které jsou pro tuto českou specialitu upravovány (jelikož v celé Evropě kromě Portugalska a části Slovenska se tento způsob měření elektřiny nepoužívá). Asymetrické střídače jsou kvůli pro spotřebitele nevýhodnému měření dlouhodobě zatěžovány nerovnoměrně, což výrazně zkracuje jejich životnost oproti střídačům symetrickým.
V rámci fotovoltaiky pro bytové domy fázové měření zároveň může způsobit, v případě nerovnoměrné spotřeby a při použití symetrického střídače, že jeden byt by využíval jednu fázi, zatímco OMv by nemělo dostatek energie na pokrytí své spotřeby a muselo by draze nakupovat energii pro svůj chod. Při použití asymetrických střídačů (což je v dnešní době při instalaci FVE u nás nutnost) se zase celé pořízení o dost prodraží. Jinde v Evropě je běžné tzv. součtové měření, proto se v okolních zemích asymetrické střídače nepoužívají. Takže se k nám dovážejí asymetrické střídače převážně z Číny, a přitom máme v Evropě mnoho kvalitních výrobců. Při součtovém měření se při měření spotřeby všechny fáze sečtou a řeší se tak jen celkový nákup nebo prodej elektřiny v daném odběrném místě.
Fázové měření bylo v České republice zavedeno v roce 2011 po tlaku distributorských společností, kdy se po masové výstavbě fotovoltaických parků, které dodávají vyrobenou elektřinu výhradně do DS, očekával také větší zájem o fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy. Toto své lobby zdůvodňovali distributoři argumentem, aby se distribuční síť NN (nízkého napětí) lépe připravila na nápor přebytků z domácích FVE. Distributoři tak v podstatě přenesli břímě vícenákladů spojených s pořízením fotovoltaické elektrárny s asymetrickým střídačem na všechny majitele malých FVE. Vzhledem k rostoucímu zájmu o fotovoltaiku pro bytové domy by součtové měření pomohlo České republice výrazně zvýšit svůj podíl zisku energie na obnovitelných zdrojích. Navíc je pro tuto změnu nejlepší čas, protože je ve velkém měřítku plánovaná výměna elektroměrů za chytré elektroměry, která se bude provádět na základě směrnice Evropské unie.
S námi na to nebudete nikdy sami. To že připravíme řešení na míru u nás není klišé. Každý dům i očekávání klienta je jedinečné. Tomu u nás rozumíme, proto se nás nemusíte bát oslovit s nestandardním řešením či návrhem. Pomůžeme vám se správným výběrem fotovoltaické elektrárny a celé dílo provedeme „na klíč.“
Tak jako k sobě domů, ani k členům naší energetické rodiny bychom nedali něco, čemu nevěříme. Krásný marketing ještě neznamená spolehlivý výrobek. Preferujeme české nebo evropské výrobce. Pokud už musíme sáhnout dále, vybíráme s největším důrazem na spolehlivost a spokojenost klientů při provozu.
Pokud Vám distributor nepovolí standardní (přetokové) připojení k distribuční síti, vrátíme vám zálohu v plné výši. Jestli však budete chtít i přesto postavit svou elektrárnu, rozhodně vás neodmítneme. (Více v článku, jak se funguje bez přetoků).
Dotaci pro rodinné domy zajistíme v nejvyšší možné míře, kterou daný projekt může získat. Kdyby tomu tak nebylo, rozdíl doplatíme. Tato garance je možná za předpokladu, že jste nám nezatajili důležitá fakta, která mají na získání dotace vliv.
Jedním z důvodů, proč obsluhujeme oblast v okruhu přibližně 100 - 150 km od Českého Těšína je fakt, že vám chceme být nablízku v případě, že bude potřeba vyřešit opravu přímo na místě.
Jsme malá firma, o to větší zapálení pro věc u nás panuje. Někteří členové týmu působili v obnovitelných zdrojích elektřiny (OZE) již od roku 2006. Před založením firmy jsme si prošli subdodavatelskými dodávkami, máme zkušenosti ze zahraničí. (Německo, Rakousko, Velká Británie, Polsko).
Design: StudioSCHNEIDER | Created by: Bestsite